Site İçi SEO’nun 7 Kriteri

Site içi SEO, sahip olduğunuz internet sitelerinin her bir sayfasının tek tek optimize edilmesi ve arama motorları ile uyumlu hale getirilmesidir. Düzgün bir site içi Seo çalışması ile internet siteniz arama sonuçlarında üst sıralara yükselebilir. Peki site içi Seo’nun dikkat edilmesi gereken kriterleri neler? Bu yazımızda sizin için site içi Seo‘nun 7 kriterini detaylı bir şekilde sıralıyoruz.

Site İçi SEO’nun 7 Kriteri

1- Kullanıcılara Hangi Kategoride Hizmet Vereceğini Öğren

Kullanıcıların ihtiyacını duyduğu hangi alanda hizmet vereceksiniz. Sitenizin hizmet vereceği anahtar kelimeleri dikkatli bir şekilde seçmeniz gerekiyor.

2- Başlık ve Açıklama Düzenleme

İnternet sitenizin başlık ve açıklamalarını hizmet verdiğiniz konu ve kategoriye göre dikkat çekici olacak şekilde oluşturmanız gerekiyor. Title etiketlerinin 60 karakterden, sayfa açıklama(description) etiketlerinin ise 160 karaktere kadar olması gerekmektedir.

3- SEO’ya Uygun URL Kullanın

İnternet sitenizin URL’lerini düzenleyin. Rastgele oluşturulan URL adreslerinden kaçının. URL sonucunun kısa ve net olmasının Google üzerinde iyi sonuçlar verdiği biliniyor.

Örnek olarak site URL’lerinin https://siteadi.com/10/05/2020/postffdggd122 şeklinde olmaması gerekiyor. https://siteadi.com/konu-basligi şeklinde olması site içi SEO açısından önemlidir.

WordPress için URL yapısını aşağıdaki gibi ayarlayabilirsiniz.

4- Multimedya Kullanımını Düzenleme

Ziyaretçileri sitenizde tutmanın arama sonuçlarında bilinen bir etkisi mevcut. Multimedyanın etkili kullanımı sonucunda kullanıcıları sitenizde uzun süreler tutarak arama sonuçlarında doğrudan yükselebilirsiniz. Multimedyanın düzgün kullanımı site içi SEO açışından bu sebeple önemlidir.

  • Görsel isimlerini, boyutlarını, alt görüntü ayarlarını düzenleyin.
  • Görselleri güncel formatlar ile yükleyin. (jpg, webp)
  • Videolara transkript eklemeyi unutmayın.

5- Siteden Link Çıkışı

Sitenizden ilgili konu ile uygun link çıkışları kullanmak sitenizin konusu ve kategorisi ile ilgili Google’a ipucu sunmaktadır. Yani yazılarınızdan kelime sayısına bağlı olarak 1-2’e kadar link çıkışı sıralamalarınızı doğrudan olmasa bile olumlu olarak etkiler.

6- Paylaşım Butonları

İnsanların sitenizi paylaşmasına yardımcı olmanız site dışı SEO’da sizi öne geçirebilir. Bundan dolayı sitenizde yer alan yazıların paylaşım butonlarının kullanıcı tarafından kolay ulaşılabilir olması SEO için son derece önemlidir. Böylece internet siteniz çok sayıda sosyal medya sitesi backlinkine sahip olacak ve sıralamalarda yükselecek.

7- Kaliteli İçerik

Son ve belki de en önemli olan kriter ise kaliteli içerik. İçeriklerinizin kaliteli olması kullanıcıları ve Google’yi son derece memnun eder.

Kaliteli içerik konusunda detaylı bilgi için: https://www.seoyardim.net/seonun-ilk-sarti-kaliteli-icerik/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir