İndexsiz Url Nedir? Ne İşe Yarar?

Arama motorlarının sıralamalarını etkileyen birçok faktör bulunurken bunlardan birisi de kuşkusuz indexsiz urldir. Bu yazımızda okurlarımız için indexsiz url nedir? SEO açısında önemi nedir ve nasıl değerlendirmek gerekir bunlardan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Sitelerin güven kriterleri içerisinde birçok diğer etkenle(backlink gibi) beraber değerlendirilen kriterlerden biriside indexsiz urllerdir. İndexsiz url sayısı, sitenin indexler haricinde bulunan url sonuç sayısı olarak açıklanabilir. Google üzerinden web sitenizin indexsiz url  sayısına ulaşmak için “siteadresi.com” -site:siteadresi.com aramasını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İndexsiz url sayısı tahmin edebileceğiniz üzere sitenin tanınırlığı ile doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Fazla indexsiz url sitenizin diğer siteler tarafından fazlaca önerildiğini göstermektedir. Google bu kriterinde içerisinde bulunduğu bazı kriterlerle birlikte sitelerin otoriterliğini belirlemektedir. Google arama sonuçlarında özellikle son yıllarla gelen güncellemeler ile birlikte sitelerin otoritesini oldukça önemli kritere çevirdi. İndexsiz url’nin Google tarafından ise doğal bir bağlantı görülmesinin sebebi ise bu bağlantıların SEO çalışması olarak görülmemesi ve site sahibinden habersiz eklendiğini düşünmesidir.

İndexsiz Url Nasıl Arttırılabilir?

  1. Sitelere yaptığınız yorumlarda isim kısmına site isminizi siteismi.com şeklinde ekleyin.
  2. Forumların site tanıtım bölümlerinde siteniz ile ilgili tanıtım yazıları paylaşmak. Tanıtım yazılarına siteismi.com adresini etiket, başlık ve yazı içerisinde kullanmayı unutmayın.
  3. Youtube gibi video platformlarına konuyla alakalı video yükleyin ve açıklama, etiket ve başlık bölümlerine siteismi.com şeklinde sitenizin ismini ekleyin.
  4. Site içerisinde site urlsini göstermek

Yukarda yazdığımız teknikler ile birlikte sitenizin indexsix url miktarını arttırabilir ve sitenizin otoritesini Google gözünde yükselterek arama sonuçlarında sitenizin sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir