Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür ?

Günümüzde e-ticaret adreslerini ziyaret eden potansiyel müşterilerin söz konusu adresler içerisindeki davranışları, e-ticaret ile uğraşan firmalar için büyük önem arz etmektedir. Zira firmalar buradan edindikleri verileri analiz ederek e-ticaret sitelerinde neleri eksik yaptıklarını ve ağırlık vermeleri gereken alanları belirleyebilmekte ve buna göre yeni stratejiler geliştirebilmektedir. İnternet sitelerine giren potansiyel müşterilerin hangi içerik ya da ürünlere yöneldiği kadar kaç adet sayfada gezindiği de bu açıdan oldukça mühimdir. Bir web adresini ziyaret eden potansiyel müşterilerin davranışlarını araştırmanın son dönemlerdeki en popüler yollarından birisi ise hemen çıkma oranı denilen veriyi takip etmektir.

 

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

 

İngilizcesi Bounce Rate olan hemen çıkma oranı, e-ticaret platformlarını ziyaret eden potansiyel müşterilerin ilk girdikleri sayfa haricinde farklı sayfalara yönelip yönelmemelerinin analiz edilmesi ile ortaya çıkmaktadır.

 

Esasen hemen çıkma oranı, kelime anlamının dışında daha farklı bir anlama da gelmektedir. Zira bu oran, potansiyel müşterilerin ne kadarının bir internet adresinin ilk sayfasını inceledikten sonra siteden çıkış yaptığını, ne kadarının da siteden çıkmadan diğer sayfalara giriş yaptığını tespit etme yöntemi olarak da tanımlanabilmektedir.

 

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülebilir?

 

Hemen çıkma oranı nedir sorusundan sonra e-ticaret siteleri ve markaların web siteleri için oldukça önemli olan hemen çıkma oranının nasıl düşürülebileceğinden de söz edilebilir. Buna göre hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye merak eden web sitesi sahiplerine aşağıdaki yöntemleri uygulayabilecekleri söylenebilir.

 

l Web sitesi için içerikler hazırlanırken benzer içeriklerin linkleri, belli paragrafların altına ya da kelime gruplarına yerleştirilebilir.

l Sitenin açılış hızını arttırmak amacıyla en fazla 5 saniyede açılabilecek sade bir tasarım kullanılabilir.

l SEO ile sitede yer alan içerik uyumları sağlanarak potansiyel müşterilerin doğrudan ihtiyaç duydukları sayfalara yönelmeleri sağlanabilir.

l Rahatlıkla okunabilmeleri için içerikler fazla uzun ve sıkıcı tutulmayarak, tüm bilgilerin tek bir kerede verilmemesine çalışılabilir.

Tüm bunların yanı sıra hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diyenlere daha farklı birkaç seçenekten de bahsedilebilir.

 

l En çok talep edilen içeriklere paralel olacak şekilde yeni içerikler hazırlanarak potansiyel müşterilerin internette daha uzun vakit geçirmeleri sağlanabilir.

l Web sitelerinde yer alan kategori, sınıflandırma ve menü bölümleri olabildiğince açıklayıcı ve sade bir şekilde tasarlanabilir.

l Sitelerde otomatik şekilde oynayan videolar, tıklandıkları zaman farklı sitelere yönelten uygulamalar ve açılır pencereler mümkün mertebe az kullanılabilir.

Görüldüğü üzere hemen çıkma oranı nasıl düşürülür sorusunun yanıtı olarak birbirinden farklı birçok alternatifin uygulanabileceği söylenebilir. Söz konusu alternatifleri deneyen web sitesi sahiplerinin kısa sürede olumlu neticeler almaya başlayabilecekleri garanti edilebilir.

En çok tercih edilen seo araçlarını bu makalemizden öğrenebilirsiniz: https://www.seoyardim.net/en-cok-tercih-edilen-seo-araclari/

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir