En Çok Tercih Edilen SEO Araçları

Piyasada hem ücretli hem de ücretsiz olarak kullanılabilecek çok sayıda SEO aracı bulunmaktadır. Her bir SEO aracı da kendine has özelliklere sahip olmakta ve farklı avantajları ile ön plana çıkmayı başarmaktadır. Peki, hangi SEO araçları SEO çalışmalarında fark yaratılmasına ve performans açısından artış sağlanmasına imkan vermektedir? Bu soruya yanıt olarak an itibariyle en çok tercih edilen SEO araçları nelerdir diye merak edenlere en popüler SEO araçlarından söz edilebilir.

 

En Çok Tercih Edilen SEO Araçları

 

  • Google Search Console

Piyasaya çıktığında Google Web Yöneticisi Araçları adı ile anılan ancak 20 Mayıs 2015 tarihinden bu yana şu anki adını alan Google Search Console, temel fonksiyonlara sahip ücretsiz SEO araçları içerisindedir. Web siteleri için oldukça geniş ölçekli araştırma imkanlarını sunan Google Search Console, web sitesi bağlantılarının ayarlanması ve backlink profillerinin düzenlenmesi gibi konularda büyük bir destekçi haline gelebilmektedir. Google Search Console ayrıca sitemap.xml ve robots.txt dosyalarının test edilmesi ve mobil uyumluluk gibi konularda da web sitesi sahiplerine yardımcı olabilmektedir.

 

  • The Topic Explorer

Seomonitor.com’un geliştirdiği semantik bir keyword aracı olan The Topic Explorer, son yılların en çok tercih edilen SEO araçları listesindedir. Hem keyword çeşitliliği hem de keywordler arasında kurabildiği semantik bağ ile The Topic Explorer’in rakibi olan diğer SEO araçlarından bir adım öne çıkmayı başarabildiği söylenebilir. The Topic Explorer ile web sitesi sahipleri keyword aramaları yaptırarak web sitelerinde kullanabilecekleri hedef keywordleri kolaylıkla belirleyebilmektedir.

 

  • Google Analytics

En popüler SEO araçları listesinde vazgeçilmezlerden birisinin de Google Analytics olduğu söylenebilir. Web sitelerinin internette kullanılan arama motorlarında ne kadar görünür olduğunu ve ne kadar ziyaretçiye sahip olduklarını analiz eden Google Analytics, web sitesi sahiplerinin sitelerinde yapmaları gereken düzenlemelere ışık tutabilmektedir. Google Analytics ayrıca web sitelerinin trafikleriyle ilgili neredeyse her açıdan bilgi verebilmesi açısından da iyi bir SEO aracı olarak nitelendirilebilmektedir.

 

  • Google Trends

Potansiyel müşterilerin internet ortamında en çok arama yaptığı terimleri belirleyen Google Trends bu özelliği ile en popüler SEO araçları listesine girmeyi hak etmektedir. Belli anahtar kelimelerin ne kadar arandıkları konusunda detaylı bilgi verebilen Google Trends, tamamen ücretsiz olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Kendine has özellikleri ile özellikle SEO’ya yeni başlayan web sitesi sahiplerine faydalı olabilen Google Trends, başarılı SEO projeleri geliştirmek isteyenler için en iyi alternatiflerden birisidir.

 

Organik seo ile ilgili makalemizi okumanızı önermekteyiz.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir