Doğal SEO Nedir? Kriterleri Nelerdir?

İnternet sitenizi Google sıralamalarında yükseltmek için arama motoru optimizasyonu yürütürken sitenin iç ve dış faktörlerine dikkat etmek gerekir. Bu faktörlerden en önemlisi ise ziyaretçilerinizin iyi bir deneyim yaşamasını sağlamaktır. Doğal SEO, ziyaretçilerinizin yaşadığı deneyimi en üst düzeye çıkarmayı amaçlamayı ifade eden terimin ismidir. Doğal SEO’nun bazı kriterleri de mevcuttur. “İnternet sitenizin konusu nedir? Sitenizin tasarımı size özel midir? Ziyaretçiler sitenizden memnun kalıyor mu?” gibi kriterler Doğal SEO‘yu oluşturmaktadır.

Doğal SEO Kriterleri

1- İnternet Sitenizin Konusu Nedir?

İnternet sitenizin konusunu siz bilmiyorsanız muhtemelen arama motorları da bilmiyordur.

2- İnternet Sitenizin Konu ve İçeriği Özgün Mü?

Arama motorları özgün siteleri sever, bu yüzden internet sitenizde bulunan içeriklerin özgün olması Google arama sonuçlarında yükselmenizi sağlar.

3- İçerikleriniz Düzenli ve Birbiri ile Bağlantılı Mı?

İnternet sitenizde yer alan içeriklerin birbiri ile bağlantılı olması ve bu içeriklerin düzgün bir şekilde kategorize edilmiş olması Doğal SEO için oldukça önemlidir.

4- Kullanıcılar Sitenizde Rahatça Gezebiliyor Mu?

Arama motorları insanlar tarafından insanlar için yapılmış internet sitelerdir. Bunun için sitenize giren ziyaretçilerin sitenizde rahat bir şekilde istediklerini bulması gerekir. Doğal SEO için internet sitenizin arama motorları için değil kullanıcı için tasarlanmış olması büyük önem taşır.

5- Sitenize Link Veren Başka Siteler Mevcut Mu?

Arama motorları internet sitelerinin otoriterliğini hesaplarken diğer sitelerden aldıkları linkleri baz almaktadır. Doğal SEO için normal backlink kadar sosyal medya backlinkleri de oldukça önemlidir. Bu sebeple sitenizde sosyal medya paylaşım butonlarının ulaşulabilir olması gerekmektedir.

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar olumlu ise SEO çalışmanız doğal seo açısından doğru bir çalışmadır. Arama motorları tarafından bunun fark edileceği ve sıralamanızın yükseleceğinden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir